Nu har vi en hel del intressanta saker att ägna oss åt framöver.

Det börjar med helgens stora arrangemang – SM Bruks & IPO 2012 som hålls här i Skaraborg. Det är ett jättearrangemang som måste fungera perfekt, förberedelserna har hållit på hela året.

Vår klubb, Götene BK, har 10 av de 30 SM-spåren som skall läggas. Per har ett spår och har tränat och gått det många gånger. Jag skall vara så kallad “rutvakt”. Det blir tidig morgon på lördag – klockan 06.00 skall vi vara ute i skogen. När spårläggarna går ut sina 10 spår skall det finnas funktionärer som kollar så inga obehöriga går in i spårrutan där spåren börjar. Ingen stor uppgift, men kul att vara lite delaktigsmiley

På söndag kommer det att vara massor av folk på Axevalla Travbana, där lydnaden går för alla deltangande från spår, sök, rapport samt IPO.

Extra kul att vår klubb har 2 SM-ekipage som vi måste “heja fram”.
Lycka till Barbro, Ingemar och Balto i rapport samt Magnus och Kuling i spårsmiley

Jag är i full gång med att förbereda vår valpkurs, som Barbro och jag skall hålla 6 veckor framåt. På måndag hälsar vi 18 valpar och deras förväntansfulla ägare välkomna till en som vi hoppas bra och rolig kurs. smiley

Det blir Collieläger på Tånga Hed, helgen 21-23 september. Har bokat husvagnsplats och hela familjen kommer med. Per skall ta hand om Josef, Alice och Ida. Träna på egen hand vad som passar dem. Mary och jag skall vara med i kursen “Rallylydnad” tillsammans med Abbe och Ann-Britt som också kommer på lägret. God mat och samvaro med trevliga människor – det skall bli jätteroligt.smiley

Vädret börjar bli ostadigt igen. Regn och rusk, men vad gör det – då åker vi till Lidköping och får ha den långa stranden helt för oss själva. Stor lycka för hundarna, de älskar att springa och leka i sand. Att se Josef så pigg, glad och delaktig var lycka för oss.smiley

Kinnekulle skymtas i bakgrunden.